Böbrek Taşının Belirtileri Nelerdir ?

Böbrek Taşları böbreklerde toplanan kalsiyum ve benzeri küçük mineral parçalarının üreterden mesaneye geçemeyecek kadar büyük olanları tarafından oluşturulur.Böbrek taşı oluşumunun başlıca belirtileri şiddetli bölgesel ağrı ve yoğun ter ve yine ilintili hastalıklardır.
Böbrek taşı oluşumunun en sık rastlanan belirtisi karın bölgesinde aniden ortaya çıkan insanı takatten düşüren ve ani oluşan ağrıdır.Böbrekte kalmış olan taş alt sırt bölgenizde bir tarafta ağrıya sebep olacaktır.Eğer üreterde ilerlemiş ise bu ağrı alt karın veya kasıklarda olabilir.Kalıcı ve devamlı bir ağrı ise taşın artık hareket edemediği ve doktor müdahalesi olmadan çözülemeyeceği anlamına gelir.
Böbrek taşlarının diğer belirtileri arasında ateş ve üşüme, ürperme duygusu ile deri de yapış yapışlık hissi , soğuk veya sıcak deridir.Ateş genelde böbrek taşının hareket edemediği ve böbrek ve boşaltım sistemlerinizin çalışmasını olumsuz etkilediği anlamına gelir.Bu tür durumlarda hem böbrek taşı düşürülmeli hem de antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır.Ayrıca böbrek taşları yorgunluk, mide bulantısı, ishal ve kabıza da neden olabilir.
Doktorunuz bu semptomlarla ve kan veya idrar testi , ultrason veya röntgen yardımı ile teşhis koyacaktır.Böbrek taşı konusunda bol sıvı almaktan , anestezi altında ufak bir ameliyata kadar değişen çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. 

Bu yazı Böbrek Taşının Belirtileri kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Böbrek Taşının Belirtileri Nelerdir ? için 1 cevap

  1. yasenya der ki:

    Çok beğendim.Alacağım bilgileri çok rahat ve özetle aldım.Bu siteye üye olunulabiliyorsa hemen üye olmayı düşünüyorum.SAYGILARIMLA..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir