KORDON KANI VE KORDON KANI BANKALARI

Bebek anne karınında kendisi için gerekli besinleri oksijeni kendisini anneye bağlayan kordon vasıtası ile temin eder.Kordonda kalan kana ise kordon kanı denilmektedir. Kordon Kanında kök hücre adı verilen ve kan üretiminde ( ak kan hücresi , kırmız kan hücresi) kullanılabilecek en küçük mikro organlar yer alır. 

 

        Son dönemde bebek bekleyen aileler reklamlarla , tanıtımlarla hayat boyu sadece bir şansları olduğu yönünde yönlendirilmektedir.Bunun çocuğa herhangi bir olumsuz etkisi yoktur ama genelde bu kar amacı güden firmalar için yapılmaktadır. 

 

Günümüzde kök hücreler lösemi ve bazı metabolik problemlerin tedavisinden kullanılmaktadır kordon kanı mevcut değil ise kendilerine uygun bir kök hücre kaynağı aramaktadırlar.Kordon kanı saklanmasının böyle bir faydası olmaktadır.

Sağlık bakanlığımızda son dönemde bir uyarı yapmıştır bu konuda ve “Bilimsel gerçeklere dayanmayan ve aileleri adeta baskı altına alan tanıtım faaliyetlerinden insanlarımızın doğru bilgilerle donatılarak korunması önem arz etmektedir” denilmiştir 

 

Bu yazı Kordan Kanı kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir