Sağlıklı yaşam çabalarına nar etkisi

Sağlıklı yaşama çabası medya ve sağlık uzmanlarının keşfettiği trendlerden çok etkileniyor. İşte Nar da bu trendlerin son halkası.

Her yıl farklı bir bitkinin mucize özelliklerini keşfeden uzmanlar bizi bu yıl da mucizesiz bırakmadılar, narın faydaları hakkında makale üzerine makale yazdılar. Aşureleri, güllaçları ve bazen de pastaları süsleyen, bizim için lezzetiyle öne çıkan nar, aslında hiç düşünmediğimiz kadar faydalı bir meyveymiş. Hatta şu sıralar narı tablet haline getirmek için çalışmalar da yapılıyormuş.

2000’li yıllardan itibaren Amerika’da sıkça tüketilmeye başlanan nar aslında Orta Doğu ülkelerinde de çok kullanılıyormuş. Domatesin İran mutfağına henüz girmediği dönemlerde nar şurubu yemeklere tat katarken, narın kendisi de başlı başına bir yemek malzemesiymiş. Hala da narın bir malzeme olarak kullanıldığı geleneksel yemekler varlıklarını koruyor.

Aslında biz de televizyon izlerken çekirdek çitlemek yerine bir kase nar yesek veya kahvaltıda bol bol çay tüketmek yerine bir bardak nar suyu içsek fena olmaz. Çünkü 100 ml nar suyu günlük C vitamini ihtiyacımızın %16’sını karşılıyor, potasyum ve B vitamini içeriyor. Ekşiliği hoşunuza gitmiyorsa portakal suyuyla karıştırmayı deneyin çünkü nar suyuyla karıştırılmış farklı meyve sularından nefis kokteyller ortaya çıkıyor.

En güçlü antioksidanlardan biri
Elbette narın en önemli faydası C vitamininden gelmiyor. Antioksidan özellikleriyle bağışıklık sistemini güçlendiren nar, yapılan son çalışmalara göre meme ve prostat kanserleri üzerinde de olumlu etkiye sahip. Ayrıca içerdiği bazı maddelerle kolesterol ve şekeri dengelemekle birlikte, kalp ve damar sağlığını korumaya yönelik özellikleri de bulunuyor.

Uzmanlar taneler halinde yenen nardan ziyade nar suyunu öneriyorlar. Bunun nedeni de nar suyunun sadece tanelerden değil, kabuğuyla birlikte tüm meyveden elde edilmesi. Annelerimizin dediği gibi “vitamini kabuğunda” olan bu meyve güçlü bir virüs ve mikrop öldürücü. Bağırsaklarda meydana gelen, ishal ve kabız gibi rahatsızlıklara neden olan problemleri de ortadan kaldıran nar çok eski çağlardan beri bağırsak şeritlerine (tenyalara) karşı bir tedavi olarak kullanılıyor.

Her yönüyle faydalı
Narın meyvesinin dışında çiçekleri, çekirdekleri ve hatta ağaç kabukları bile çeşitli tedavilerde kullanılıyor. Bunlardan biri de çeşitli karışımlarla oluşturulan, cilt hastalıklarında ve yaraların tedavisinde kullanılan merhemler. Özellikle virüs önleme özelliğinden bu alanda sıkça yararlanılıyor. Örneğin bal, nar suyu ve nar kabuğunun merhem kıvamına getirilmesinin diş eti tahrişlerine, diş taşlarına ve parmaklarda meydana gelen dolamalara iyi geldiği söyleniyor.

Yine de nar kullanımında dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle  tedavi amaçlı kullanılacaksa kesinlikle doktora danışılmalı. Çünkü midede şişkinlik ve gaza neden olabildiği için ateşli hastalık yaşayanlar için tehlikeli olabiliyor. Ayrıca içerdiği bazı maddeler nedeniyle mide ve bağırsak hastalığı olanların, küçük çocukların ve hamilelerin tükettikleri nar miktarına dikkat etmeleri öneriliyor.

Farklı bir içecek: Yoğurtlu Nar
Aşağıdaki malzemeleri bir blendere doldurup iyice karıştırın, ardından ister buzla soğuk soğuk, isterseniz oda sıcaklığında servis yapın. Narın yanı sıra mevsime göre farklı meyveler de ekleyebileceğiniz bu içecek hem sağlıklı hem de oldukça lezzetli.

Malzemeler:
150 gr. az yağlı yoğurt (iyice çırpılmış, smoothy kıvamında)
2 yemek kaşığı limon suyu (ekşi sevmiyorsanız azaltabilirsiniz)
2 yemek kaşığı bal
2 armut (veya farklı bir mevsim meyvesi)
1 nar
Biraz tarçın

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir